Biskupi odnieśli się do śmierci Polaka w Plymouth. “Mamy nadzieję, że nie powtórzy się to w przyszłości”

“Mamy nadzieję, że to, co się tu wydarzyło, nie powtórzy się w przyszłości i, że wszyscy potrzebujący klinicznie wspomaganego odżywiania i nawadniania będą traktowani z należytą ludzką godnością” – pisze episkopat Anglii i Walii po śmierci Polaka, odłączonego od aparatury medycznej w szpitalu w Plymouth. Duchowni zapewniają też o modlitwie w intencji jego duszy.

Ks. Zollner: nie łudźmy się, że skandale mamy już za sobą

“Dziś w Kościele dużo się dzieje w sprawie nadużyć. Istnieje jednak fałszywe przekonanie, że już niebawem będziemy to mieć za sobą, że poradzimy sobie z tym dzięki nowym przepisom” – ostrzega ks. prof. Hans Zollner SJ, watykański specjalista od nadużyć seksualnych. Przewiduje on, że Kościół długo jeszcze będzie zmagał się z tym problemem, bo samo prawo nie wystarcza.

Kard. Krajewski o walce z koronawirusem: Czułem się całkowicie bezbronny

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski w wywiadzie z Radiem Watykańskim opowiedział o swoim zmaganiu się z koronawirusem. „Czułem się całkowicie bezbronny. To drugi człowiek decyduje o przebiegu terapii, jakie działania zostaną podjęte” – stwierdził.

Zmarł Polak przebywający w brytyjskim szpitalu w Plymouth

W Plymouth zmarł Polak, który od listopada przebywał w szpitalu z powodu rozległego zawału serca i uszkodzenia mózgu. Informację o śmierci potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej rodzina zmarłego.

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się w Jerozolimie w formie online

Pomimo pandemii koronawirusa jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – Jad Waszem (Yad Vashem) uczci obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu serią wydarzeń transmitowanych online. „76 lat później, historia i historie Holokaustu są bardziej aktualne niż kiedykolwiek” – uważa dyrektor Jad Waszem, Awner Szalew.

Tysiące kościołów i klasztorów niszczeje w Turcji. Zamieniają się w sklepy, magazyny

5 tysięcy kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów w Turcji wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach misji św. Pawła. Tymczasem budynki znajdują się w ruinie lub są zamienianie w sklepy, magazyny, stajnie.

Biskupi Etiopii apelują o otwarcie korytarza humanitarnego w Tigraju

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Zdaniem przedstawicieli pięcioosobowej delegacji Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii (CBCE), która w połowie stycznia odwiedziła region Tigraj, aby oszacować skalę katastrofy, liczba osób potrzebujących żywności, wody i leków trzykrotnie przekracza pierwotne szacunki.

Portugalia zawiesza msze z powodu koronawirusa. Możliwe tylko pogrzeby

Biskupi portugalscy wezwali duchownych do zawieszenia od niedzieli sprawowania mszy św. Bp José Ornelas, przewodniczący tamtejszego episkopatu, podkreślił, że decyzja ta wynika z nakazu moralnego dla wszystkich obywateli. “Sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo poważna” – stwierdził.

Prawie 100 jezuitów popełniało przestępstwa seksualne w Hiszpanii

Hiszpańscy jezuici zidentyfikowali 96 członków zgromadzenia, którzy w latach 1927-2020 dopuszczali się przestępstw wykorzystywania seksualnego. Prawie dwuletnie, wewnętrzne dochodzenie wykazało, że łącznie popełnili te czyny wobec 81 osób małoletnich oraz 37 dorosłych.

Papieska Akademia Życia wzywa do unikania opóźnień w dostawach szczepionek

Papieska Akademia Życia kolejny raz wzywa do przezwyciężenia „szczepionkowego nacjonalizmu” w związku z problemami w dostawach szczepionek na koronawirusa. “Rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate” – mówi prezes Akademii.