Wiadomości

„Nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar”. Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Los dzieci w obozie był przewodnim tematem obchodów 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau, obchodzonej również jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne obchody z uwagi na pandemię, wyjątkowo nie odbywały się na terenie Miejsca Pamięci, lecz w Internecie.

Prof. Maksymowicz o śmierci Polaka w Plymouth: To oczywista eutanazja

„To oczywista eutanazja i to wyjątkowo bestialska” – ocenił prof. Wojciech Maksymowicz. Były wiceminister nauki, neurochirurg, dyrektor Kliniki Budzik odniósł się do sporu dotyczącego Polaka, odłączonego od aparatury podtrzymującej życie. Mężczyzna zmarł wczoraj w szpitalu w południowo-zachodniej Anglii.

Bp Damian Bryl obejmie diecezję kaliską 11 lutego

Bp Damian Bryl, który został nominowany ordynariuszem diecezji kaliskiej, odwiedził miejscową katedrę św. Mikołaja. 11 lutego obejmie kierownictwo diecezji.

Bp Solarczyk podczas ingresu: wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

“Wypełniajmy z ufnością misję od Boga” – zachęcał bp Marek Solarczyk w homilii podczas swojego ingresu do katedry radomskiej. Uroczystej mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Biskupi odnieśli się do śmierci Polaka w Plymouth. “Mamy nadzieję, że nie powtórzy się to w przyszłości”

“Mamy nadzieję, że to, co się tu wydarzyło, nie powtórzy się w przyszłości i, że wszyscy potrzebujący klinicznie wspomaganego odżywiania i nawadniania będą traktowani z należytą ludzką godnością” – pisze episkopat Anglii i Walii po śmierci Polaka, odłączonego od aparatury medycznej w szpitalu w Plymouth. Duchowni zapewniają też o modlitwie w intencji jego duszy.

Franciszek: to od nas zależy czy Biblia stanie się dla nas żywym Słowem Boga

„Pismo święte jest niewyczerpalnym skarbem. Niech Pan sprawi, abyśmy coraz więcej z niego czerpali poprzez modlitwę” – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Modlitwa Pismem Świętem była tematem dzisiejszej katechezy.

Ks. Zollner: nie łudźmy się, że skandale mamy już za sobą

“Dziś w Kościele dużo się dzieje w sprawie nadużyć. Istnieje jednak fałszywe przekonanie, że już niebawem będziemy to mieć za sobą, że poradzimy sobie z tym dzięki nowym przepisom” – ostrzega ks. prof. Hans Zollner SJ, watykański specjalista od nadużyć seksualnych. Przewiduje on, że Kościół długo jeszcze będzie zmagał się z tym problemem, bo samo prawo nie wystarcza.

Pogrzeb biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza. “Bóg powołał ich w okresie sześciu dni”

Zmarli na początku stycznia biskupi Adam Dyczkowski i Antoni Stankiewicz zostali pochowani w gorzowskiej katedrze. Mszy pogrzebowej w kościele Pierwszych Męczenników Polski przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. “W okresie sześciu dni stycznia 2021 roku Bóg powołał do pełni życia wiecznego dwóch biskupów” – mówił w homilii bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Abp Gądecki: Mówimy „nie” barbarzyńskiej cywilizacji śmierci

„Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie „NIE” barbarzyńskiej cywilizacji śmierci” – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki.

Obchody Dnia Islamu w Kościele w Polsce. „Odbudujmy święte miejsca w nas samych”

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, obchodzono dziś XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbyły się online, przedstawiciele obydwu religii czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.